مطالب آموزشی

کالیبراسیون سمپاش پشت تراکتوری بومدار

سمپاش­های پشت تراکتوری بومدار از بهترین انواع سمپاش در جهان بوده و به صورت سوار شونده کششی و خودکششی در سمپاشی مزارع مرد استفاده قرار میگیرد. پاشش در این نوع سمپاش کاملا یکنواخت و به علت نزدیکی نازلها به زراعت باد بردگی به حداقل ممکن میرسد. و در صورت کالیبراسیون صحیح و اصولی تلفات محلول سمی بسیار ناچیز می­باشد. در کشورهای پیشرفته که مزارع تسطیح شده و هموار بوده و موانع وجود ندارد، از بوم­هایی به طول 40 متر استفاده می­شود. که در این صورت لهیدگی محصول در زیر چرخ­های تراکتور به حداقل ممکن می­رسد. در ایران بدلیل ناهمواری، وجود جوی­های آبیاری و موانع فقط از بوم 8 متری استفاده میشود.

 

عملیات اجرایی کالیبراسیون سمپاش پشت ترالکتوری بومدار

برای مثال می­خواهیم یک مزرعه گندم را با ارتفاع 20 سانتی متر علیه علفهای هرز سمپاشی نماییم، چون حجم و ارتفاع محصول کم است باید ارتفاع پاشش نازل زیاد باشد پس زاویه 80 درجه مناسبتر از زاویه 110 درجه میباشد. و میتوان از نازل 8002 استفاده کرد و ارتفاع بوم را 70-80 سانتی­متر از روی محصول تنظیم کرد.

در صورتیکه مزرعه نسبتا هموار و احتمال برخورد بوم به زمین وجود داشته باشد، ارتفاع نازلها از بالای زراعت با دو بار همپوشانی 75 سانتی­متر انتخاب میکنیم.

اگر مزرعه خیلی نامنظم و احتمال برخورد بوم به زمین وجود داشته باشد، ارتفاع را با سه بار همپوشانی 110-120 سانتی­متر در نظر میگیریم. فشار سمپاش برای علفهای هرز 2 تا 3 بار و علیه آفات، فشار  تا 4 بار خواهد بود. سرعت حرکت بسته به شرایط مزرعه 4-6 کیلومتر در ساعت انتخاب میشود. برای تعیین سرعت حرکت تراکتور یک فاصله 50 یا 100 متری را در نظر گرفته و با یادداشت زمان در طول ، سرعت را به دست می­آوریم. به فرض 50 متر در 40 ثانیه (در 3600 ثانیه،4500 متر در ساعت یا 4.5 کیلومتر در ساعت)

با اندازه­ گیری خروج نازلها می­توان فشار سمپاش را تعیین نمود.

چون سرعت تراکتور 5 کیلومتر در ساعت مورد نظر میباشد با افزایش سرعت تراکتور می­توان به سرعت مورد نظر رسید. دور پمپ و فشار تابعی از دور موتور و سرعت تراکتور میباشد. در صورت سالم بودن فشارسنج، فشار را با تغییر پیچ رگولاتر به 2 بار میرسانیم و در صورت خراب بودن فشارسنج  بهترین راه با دبی گیری نازلها فشار دقیق را تنظیم نمایید که از نازل 8002 در فشار 2 بار 640 سی­سی محلول در دقیقه خارج میشود. که با تنظیم پیچ رگولاتر میتوانیم به این مقدار خروجی برسیم به این ترتیب سمپاش با فشار 2 بار و تراکتور با 1750 دور در دقیقه برای حرکت با سرعت 5 کیلومتر در ساعت در شرایط مزرعه تنظیم شده است. برای جلوگیری از اشتباه، شاسی سمپاش را در روی زمین قرار داده و آب موجود در مخزن را قرائت و اندازه گیری می­کنیم. به فرض میانگین آب موجود در مخزن 270 لیتر و عملیات اجرایی را شروع می­کنیم، برای دقت بیشتر یک فاصله 50 متری را چهار بار سمپاشی نمایید و به محل اولیه برگردد تا آب باقیمانده در مخزن اندازه گیری شود. بعد از اندازه گیری مجدد بفرض میزان مصرف 30 لیتر و طول سمپاشی شده 200 متر و عرض سمپاشی شده 8 متر حال میزان محلول مصرفی در هکتار را محاسبه می­کنیم.

 

(طول سمپاشی شده × عرض سمپاشی شده) ÷ (10000 × آب مصرف شده در آزمایش ) = میزان آب مصرفی در هکتار

187.5  = (200×8) ÷ (10000 ×30)  = میزان آب مصرفی در هکتار

 

با توجه به جداول تنظیم شده نوع نازل، فشار، سرعت تراکتور و ارتفاع پاشش می­توان میزان آب مصرفی را تنظیم نمود. به منظور تغییرات جزئی با تغییر و یا سرعت به حجم مورد نظر رسید. که در آزمایش فوق اختلاف 187.5 لیتر تا 200 لیتر را می­توان با چرخانیدن جزئی پیچ رگولاتر در جهت عقربه­ های ساعت کمی فشار را افزایش داد و در تکرارهای بعدی به رقم 200 لیتر در هکتار رسید.

گردآورنده : آقای مهندس پرویز ده‌شهری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *