دسته‌بندی نشده

آفتاب دهی خاک (soil solarization)

آفتاب دهی روشی مناسب و کم هزینه برای کنترل عوامل بیماری‌زا خاکزی ، حشرات و علف ها ی هرز میباشد. این روش ضدعفونی بیشتر در گلخانه­ها و سطوح کوچک قابل اجرا و روشی زمانبر میباشد. بهترین زمان نیمه اول تیر تا اواسط شهریور میباشد زیرا بیشترین میزان تابش نور خورشید را داریم. در این دوره به وسیله پلاستیک­های شفاف پلی اتیلن در سطح بستر سبب تجمع نور خورشید در زیر پلاستیک شده و با افزایش گرما خاک عوامل بیماری زا کشته شده و یا قدرت بیماری زایی آنها کاهش میابد.

 

برای افزایش تاثیر گذاری ضدعفونی سه عامل زیر بسیار مهم میباشد:

۱. رطوبت خاک در حد ظرفیت زراعی باشد.

۲. پوشش پلاستیکی شفاف و ضخامت ۲۵ تا ۷۵ میکرومتر باشد.

۳. طول دوره باید بین ۳۰ تا ۵۰ روز باشد.(بهترین دوره ۴۲ روز میباشد)

 

آماده سازی خاک

ابتدا علف­های هرز سطح خاک را جمع آوری کرده و سپس خاک را کرت بندی و مسطح میکنیم. بعد از فرآیند آفتاب دهی امکان هم زدن خاک وجود ندارد. چون عوامل بیماری‌زا در عمق خاک به سطح خاک آمده و خاک آلوده میشود.

 

مکانیسم آفتاب دهی

۱. دمای خاک زیر پلاستیک بالا رفته و سبب از بین رفتن پاتوژن­ها میشود. البته دما و مدت گرمادهی برای پاتوژن­­ها متفاوت است.

۲. میزان دی اکسید کربن زیر پوشش پلاستیک ۳۵ برابر بیشتر از خاک­های بدون پوشش میباشد که موجب کاهش جمعیت پاتوژن­ها میشود.

۳. خاک ضدعفونی شده به دلیل مواد آلی و معدنی بالایی که در اطراف ریشه تجمع یافته سبب افزایش رشد گیاه میگردد.

۴. افزایش جمعیت میکروارگانیسم­های مفید خاک

۵. به دلیل تضعیف میکروارگانیسم­های بیماری‌زا عوامل کنترل بیولوژیک در خاک فعال شده و با رقابت برای مکان و غذا و همچنین ترشح مواد فرار سبب مرگ پاتوژن میشود.

 

عوامل محدود کننده

خصوصیات خاک مانند کلوخه­ای بودن خاک، رنگ خاک، رطوبت خاک و شیب زمین(در خاک­های تیره با رطوبت بالا و دارای شیب جنوبی اثر آفتاب دهی بیشتر خواهد بود)

 

نتیجه گیری

روش آفتاب دهی به دلیل کم هزینه بودن،کاهش استفاده از سموم، حفاظت از محیط زیست، افزایش میکروارگانیسم­های مفید و تجزیه مواد آلی در خاک روشی بسیار موثر برای کنترل آفات و بیماری­هایی است که در عمق ۱۵ سانتی متری سطح خاک فعالیت دارند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *